Întâlnirea de lucru a avut loc la Ateneul “Nicolae Bălănescu” aceasta fiind precedată de o vizită de protocol la primăria Giurgiu unde ministrul a fost primit de către primarul Adrian Anghelescu și viceprimarul, Ionel Muscalu.
Principala temă de discuție a fost legată de programele de finanțare asigurate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, fiind abordate și subiecte legate de programele PNRR 1 și PNRR 2.
La întâlnire au fost prezenți și primarii comunelor din județul Giurgiu, aceștia având ocazia de a expune problemele întâmpinate în implementarea proiectelor.
În municipiul Giurgiu, vor fi finanțate de către Ministerul Dezvoltării, prin intermediul, opt proiecte după cum urmează :
Programul multianual de construcții locuințe sociale/locuințe de necesitate derulat conform Legii locuinței nr. 114/1996 (contracte de finanțare semnate):
➡Ansamblu de locuințe sociale zona Obor, 55 apartamente, valoare finanțată de la bugetul de stat: 17.165.677,65 lei;valoarea totală a investiției: 21.218.803,34 lei
➡Ansamblu de locuințe sociale zona Istru, 20 apartamente, valoare finanțată de la bugetul de stat: 4.957.714,19 lei, valoarea totală a investiției 6.123.798,26 lei.
Programul Termoficare (contracte de finanțare semnate)
Rețea termică – Bretea de legătură Sud (N-C-S), valoarea finanțată de la bugetul de stat: 7.749.303 lei;
valoarea finanțată de la buget local: 1.367.525 lei.
➡Înlocuire și redimensionare rețea de transport agent termic între racord PT 71 și racord PT 62, valoarea finanțată de la bugetul de stat: 2.323.607 lei;
valoarea finanțată de la buget local: 410.049 lei.
Programul Național “Anghel Saligny” (contractele de finanțare urmează să fie semnate)
Modernizare rețea de apă, inclusiv branșamente Șoseaua Sloboziei, valoarea totală a investiției 4.221.915,86 lei; valoarea finanțată de la bugetul de stat : 4.029.978,83 lei; valoarea finanțată de la bugetul local : 191.937,03 lei.
Reabilitare rețele de alimentare cu apă și rețele de canalizare strada Stejarului și străzi adiacente, valoarea totală a investiției: 3.606.403,31 lei; valoarea finanțată de la bugetul de stat : 3.398.153,31 lei;valoarea finanțată de la bugetul local : 208.250,00 lei.
➡Reabilitare bulevarde, străzi, alei carosabile Zona I în municipiul Giurgiu, valoare alocată de la bugetul de stat : 8.168.164,95 lei
Străzi propuse pentru reabilitare: Str.Dunării; Str. Pacii; Dr.Ing. Marin Dracea; Str. Zavoiului; Fdt. Zavoiului; Str. Crangului; Intr. Crangului; Fdt. Mixandrelor; Str.Tudor Vianu; Str. Filomelei; Str. Calugareni.
➡Reabilitare bulevarde, străzi, alei carosabile Zona II în municipiul Giurgiu, valoare alocată de la bugetul de stat : 24.759.207,25 lei
Străzi propuse pentru reabilitare: Str. Uzinei; Cartier Decebal-Daciei; Str. 23 August; B-dul Mihai Viteazu; Str.Tineretului; Str. Mereni; Str. Daitei; Ulicioara Mereni; Str. Crizantemei; Ulicioara Toporași; Fnd. Mereni; Str. Daliei; Str. Toporași; lntrarea Mugurilor; Str. Narciselor; Str. Migdalului; Str. Viitorului; Str. Mugurilor; Str. Lacramioarelor; Str.Migdalului; Str. Trandafirilor; Str. Rozelor; Fnd. Poienitei; Ulita Castanului; Str. Pietrelor; Ulita Fagului; Str. Stupilor; Fnd. Rozelor; Str. Livezilor.

Ultima modificare: 25.07.2023 – 20:13 de către Administrator

Anteriorul Ministrul Dezvoltării, Adrian Veștea a efectuat astăzi o vizită de lucru la Giurgiu (video)